مدیر بسته گیکس

مطلبی از ایریکس در 16 دسامبر 2012

فکر می‌کنم خیلی از کسانی که اینجا رو می‌خونن با مفاهیم مدیریت بسته (Package Management) آشنا هستن. در واقع هر کسی که با سیستم‌عامل گنو/لینوکس کار کرده باشه می‌دونه دارم راجع به چی صحبت می‌کنم. در غیر این صورت اگر نمی‌دونید مدیر بسته چیه این مطلب مدیریت بسته تو ویکی‌پدیا رو بخونید. حالا یه پروژه راه افتاده برای درست کردن یه مدیر بسته گنو به اسم گیکس (Guix). این مدیر بسته مبتنی بر نیکس هست و علاوه بر ویژگی‌های استاندارد یه مدیر بسته، گیکس از به‌روزرسانی‌های تراکنشی و roll-back، مدیریت بسته بدون مجوز کاربر روت، پروفایل‌های شخصی برای هر کاربر، و امکان جستجوی بسته‌های بلااستفاده پشتیبانی خواهد کرد. یکی دیگه از امکاناتی که ارائه میده امکان نصب همزمان چند نسخه از یه نرم‌افزار در کنار هم هست بدون اینکه اختلالی تو سیستم به وجود بیاد. مثلا می‌تونید همزمان ۳ نسخه از فایرفاکس رو نصب داشته باشید. گیکس داره به اولین انتشار آلفاش نزدیک میشه. فعلا به صورت یک برنامه مجزا باید روی یه توزیع دیگه نصب بشه ولی به زودی به همراه یه توزیع مختص خودش ارائه خواهد شد که تمام توزیع با استفاده از خود اون نصب و کانفیگ شده.
سایت پروژه اینجاست،‌ یه ویدئو هم هست که مدیر پروژه توش گیکس رو معرفی می‌کنه. تو نگاه اول هم ایده جذابی میاد که گنو یه مدیر بسته برای خودش داشته باشه، هم ویژگی‌های خوب و خاصی رو می‌خواد ارائه کنه. باید صبر کرد و دید که گیکس تا چه میزان می‌تونه توسعه پیدا کنه و بین این همه مدیر بسته بالغ که الان در حال استفاده هستن خودش رو جا بندازه.

2 دیدگاه برای “مدیر بسته گیکس”

  1. Vahid گفت:

    خیلی جالب می زنه. فقط ایکاش یه جوری میشد که آدم می تونست مدیر بسته ی توزیعش رو خودش انتخاب کنه. مثله یه برنامه دیگه.

  2. محمود گفت:

    ایده جالبی پشت این پکیج منیجر هست فقط یه مقدار بحث پیجیده‌ میشه از نظر چگونگی داشتن نسخه‌های مختلف اپلیکیشن‌ها روی یک توزیع و از طرفی کتابخونه‌های نرم‌افزاری موجود در سیستم.از طرف دیگه اینکه چطور امنیت سیستم رو تضمین میکنه با توجه به عدم نیاز به مجوز کاربر روت! منتظر می‌مونیم تا ببینیم چه حرکتی میزنه :D ممنون برای معرفی :)

دیدگاه‌تان را ارسال کنید ...